Co to jest Biblioteka pytań?

Dowiedz się, jak zbudować bazę pytań wykorzystywanych w formularzach rekrutacyjnych.

Mateusz avatar
Napisane przez Mateusz
Zaktualizowano ponad tydzień temu

W Bibliotece pytań możesz stworzyć własną pulę pytań, które wykorzystasz podczas tworzenia formularza aplikacyjnego.

Wcześniejsze zbudowanie gotowej bazy to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie, które zaoszczędzi Twój czas. Dodając pytania do Biblioteki uprościsz i przyspieszysz pracę wszystkich użytkowników systemu, a do tego będziesz mieć pewność zachowania standardów.

Uwaga! Pytania do Biblioteki może dodawać Administrator oraz Rekruter w ustawieniach konta lub podczas tworzenia formularza. Pytania będą dostępne do użycia w zakładce 'Biblioteka pytań' również dla pozostałych użytkowników systemu.

Jak dodać pytanie do Biblioteki pytań?

By zbudować bazę pytań rekrutacyjnych w systemie, przejdź do Ustawień, a następnie wybierz zakładkę Formularz. W sekcji Biblioteka pytań kliknij w przycisk Dodaj pytanie.

Następnie zdefiniuj nazwę własną pytania, po którym rozpoznasz je w Bibliotece, oraz wybierz jego rodzaj. Możesz dodać:

  • pytanie zamknięte jednokrotnego wyboru lub wielokrotnego wyboru (ten rodzaj pytania umożliwia późniejsze wyszukiwanie aplikacji po odpowiedziach z formularza);

  • pytanie otwarte;

  • pytanie z prośbą o podanie dat lub załączenie pliku.

W kolejnym kroku uzupełnij treść pytania. Możesz zaznaczyć, by to pytanie z automatu było dla kandydatów obowiązkowe. Masz również możliwość oznaczyć je jako pytanie o wynagrodzenie (jeśli faktycznie dotyczy ono oczekiwań finansowych). Pozwoli Ci to później (jeżeli zajdzie taka potrzeba) ukrywać odpowiedzi kandydatów na to pytanie przed osobami, które nie powinny jej widzieć, a jednak otrzymują dokumenty kandydata.

W przypadku tworzenia pytań zamkniętych - dodaj odpowiedzi, które kandydat będzie mógł wybrać. Każdą odpowiedź wpisz osobno po czym kliknij "dodaj odpowiedź". Lista dostępnych wariantów pojawi się poniżej.

Po uzupełnieniu powyższych informacji wracamy do biblioteki, gdzie masz możliwość podejrzeć uzupełnione informacje i wprowadzić ewentualne poprawki.

Pamiętaj! Ten widok stanowi podsumowanie Twoich działań (wprowadzenie nazwy i zdefiniowanie treści pytania) i w celu zakończenia procesu tworzenia pytania należy kliknąć przycisk 'zapisz':

Po zapisaniu pytania pojawi się ono na liście wraz z pozostałymi propozycjami:

Przygotowane tym sposobem pytania łatwo wyszukasz podczas tworzenia projektu rekrutacyjnego - wystarczy zacząć wpisywać treść, by system wyświetlił wyniki wyszukiwania:

Jak usunąć pytanie z Biblioteki pytań?

Pamiętaj, aby dbać o porządek w bibliotece i nie powielać takich samych pytań.

W razie potrzeby, możesz edytować lub usuwać pytania w Ustawieniach. Jeśli zauważysz, że liczba pytań w bibliotece jest duża i wiele z nich jest nieużywanych (np. pojawiają się tylko w małej liczbie rekrutacji, co pokazuje druga kolumna tabeli o nazwie "Rekrutacji"), wówczas warto usunąć niepotrzebne pytania. Dzięki temu uporządkujesz listę pytań i zredukujesz pulę, z której mogą korzystać rekruterzy przy zakładaniu projektów.

Pamiętaj, że stworzenie mniejszej, ale uniwersalnej puli pytań pozwoli Ci zapewnić spójność komunikacji do kandydatów, co przełoży się na ich lepsze doświadczenia i pozytywny wizerunek firmy jako pracodawcy.

Aby usunąć pytanie z Biblioteki, kliknij w przycisk "Akcje", a następnie kliknij opcję "Usuń". Aby usunąć kilka pytań na raz, zaznacz je, korzystając z kwadracików w prawej kolumnie i kliknij przycisk "Usuń pytanie" znajdujący się nad listą.

Pytania systemowe

W bibliotece pytań znajdziesz gotowe pytania z których możesz korzystać podczas tworzenia formularza. Gotowe pytania dostępne są na ostatnich stronach biblioteki, będą wyszarzone to znaczy, że nie możesz ich edytować ani usunąć.

Dodawanie pytań do Biblioteki podczas tworzenia formularza

W systemie wciąż jest dostępna zakładka "Formularze", w której istnieje możliwość wcześniejszego stworzenia gotowego zestawu pytań. Wpisując nowe pytanie własne, zaznacz check box 'dodaj pytanie do biblioteki pytań', ustal jego nazwę własną w systemie oraz zapisz. Pytania zapisane tym sposobem również pojawią się na liście pytań w Bibliotece zlokalizowanej w Ustawieniach systemu i będziesz mógł je wykorzystać ponownie.

Podsumowanie- jak trafić do Biblioteki Pytań

Do biblioteki pytań eRecruiter możesz przejść na kilka sposobów. Podsumowanie tych informacji znajdziesz w poniższym filmie:

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?