Rekrutacja w dobie pracy zdalnej

Z artykułu dowiesz się jakie możliwości oferuje system eRecruiter w sytuacji, kiedy wykonujesz swoją pracę poza biurem.

Mateusz avatar
Napisane przez Mateusz
Zaktualizowano ponad tydzień temu

W sytuacji, gdy musisz rekrutować całkowicie zdalnie, możesz polegać na pomocy eRecruiter. Z filmu instruktażowego i po przeczytaniu poniższego artykułu dowiesz się, jakie funkcje będą wsparciem nie tylko dla Ciebie, ale i całej Twojej organizacji!

Komunikacja z kandydatami

Szybka i sprawna komunikacja z kandydatami to priorytet. Dzięki eRecruiter pozostaniesz z nimi w stałym kontakcie.

Z jakich narzędzi online korzystać, gdy nie masz możliwości spotkania "face-to-face"?

W przypadku braku możliwości bezpośredniego spotkania z kandydatem, warto rozważyć (tam, gdzie jest taka możliwość) spotkania rekrutacyjne w formie zdalnej. Pomocne w tym będą profesjonalne narzędzia do spotkań online, za pomocą których będzie można zobaczyć się i porozmawiać z kandydatem, a także udostępnić mu swój ekran. 

W eRecruiter mamy wdrożone narzędzie do spotkań online, które stopniowo włączane jest kolejnym naszym klientom. Jeżeli chcesz zweryfikować, czy już je posiadasz, zapoznaj się z tym wpisem


Jeżeli nie możesz korzystać z naszego rozwiązania, albo chcesz używać narzędzi zewnętrznych, czytaj dalej.

Przykładowe narzędzia, z których możesz skorzystać to m.in.:

bezpłatne:

płatne:

Podczas przygotowywania spotkania w narzędziu, otrzymasz link do "wirtualnego pokoju". Link ten będzie Ci potrzebny, by zaprosić kandydata na rozmowę.

Jak wysłać zaproszenie na spotkanie online przez eRecruiter?

Zaproszenie na spotkanie online w łatwy sposób wyślesz do kandydata z poziomu systemu eRecruiter. Możesz to zrobić za pomocą kilku poniższych kroków:

  1. W Ustawieniach konta zdefiniuj szablon wiadomości do kandydata z zaproszeniem na spotkanie online. Szablon powinien zawierać miejsce na link do spotkania, za pomocą którego kandydat będzie mógł połączyć się z Tobą zdalnie. Przykładowy szablon poniżej:

2. W Ustawieniach dodaj nowy etap rekrutacji, np. o nazwie "Spotkanie online", którym będziesz oznaczać kandydatów zaproszonych na spotkanie online (jeżeli nie możesz dodać samodzielnie nowego etapu, poproś o to Administratora systemu). 

Pamiętaj, by jako rodzaj etapu ustawić "Spotkanie". Dzięki temu będzie można skorzystać m.in. z automatycznych przypomnień dla kandydatów. Więcej o tworzeniu etapów przeczytasz tutaj.

Do nowego etapu przypisz przygotowany wcześniej szablon e-mail:

3. Wróć do listy aplikacji w Twojej rekrutacji. Wybierz przy kandydacie zdefiniowany etap, a automatycznie pojawi się uzupełniony szablon wiadomości. 

Wybierz termin i godzinę spotkania oraz wklej link do spotkania online z narzędzia, które używasz.

Zaznacz powiadomienie w formie e-mail lub e-mail i SMS. Tak jak w przypadku standardowego spotkania, kandydat otrzyma przypomnienie o spotkaniu oraz będzie mógł je odwołać za pomocą wiadomości e-mail lub SMS:

Pamiętaj, by przed wyznaczoną godziną spotkania, zalogować się wcześniej do danego pokoju spotkań i przygotować je: wgrać ewentualne pliki, czy logotyp firmy, sprawdzić czy działa kamera i mikrofon. Więcej porad możesz przeczytać tutaj.

Testy kompetencyjne jako sposób weryfikacji kandydatów bez potrzeby spotkania na żywo

W dobie rekrutacji online bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z testów kompetencyjnych. To zbiór pytań dla kandydatów, przesyłanych bezpośrednio przez eRecruiter. Na podstawie oddanych odpowiedzi weryfikuje się, jak dana osoba zachowałaby się w określonej sytuacji, czy na konkretnym stanowisku. Dzięki temu nie musisz sprawdzać określonych kompetencji podczas spotkania "face-to-face".

eRecruiter umożliwia integrację z testami kompetencyjnymi Talent Bridge, dzięki czemu wyślesz testy bezpośrednio z poziomu systemu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Jeżeli korzystasz z własnych testów kompetencji, również możesz je wysyłać z eRecruiter. Wystarczy, że podobnie jak w przypadku spotkania online, dodasz w Ustawieniach konta własny etap rekrutacji i podepniesz do niego szablon e-mail zawierający miejsce na wklejenie linku do testu bądź dodanie go w formie załącznika.

Korespondencja z kandydatem w eRecruiter

Jeżeli kandydat odpowie na wysłaną z systemu wiadomość, jego odpowiedź trafia bezpośrednio do eRecruiter. Pamiętaj, że możesz zdecydować, w jakiej formie będziemy Cię o tym informować. Możesz wybrać, czy chcesz otrzymywać informacje jedynie wewnątrz systemu (w Centrum Notyfikacji), na skrzynkę e-mail czy poprzez aplikację mobilną. Możesz też wybrać wszystkie opcje na raz :) Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Jeżeli kandydat odwoła spotkanie poprzez otrzymane z systemu zaproszenie na spotkanie, również otrzymasz o tym od razu informację. 

Wszystkie wychodzące i przychodzące do systemu wiadomości zapisują się na profilu kandydata, dzięki temu zawsze możesz sprawdzić jakich ustaleń z aplikującym już dokonano.

Komunikacja wewnątrz organizacji

Przy pracy zdalnej warto również mieć przemyślane sposoby komunikacji z innymi pracownikami firmy, którzy odpowiadają za rekrutacje. Tutaj też możesz liczyć na wsparcie systemu eRecruiter.

Komunikacja z zespołem rekrutacyjnym

Aby wymieniać informacje w systemie eRecruiter z innymi członkami zespołu, korzystaj z opcji notatki, gdzie można zamieszczać wszystkie najważniejsze informacje o działaniach związanych z danym kandydatem. Do notatki ma dostęp każdy logujący się do systemu użytkownik (a także odbiorcy Kart Kandydatów, jeżeli notatka była ustawiona jako "ogólna").

W komunikacji pomóc może również historia wykonanych akcji na profilu kandydata, która zapisuje się w eRecruiter. Każde podjęte przez użytkownika działanie zapisuje się w karcie "Historia" dostępnym po kliknięciu w imię i nazwisko kandydata. Dzięki temu szybko sprawdzisz, kto np. dodał dany tag, czy zmienił etap.

Komunikacja z biznesem - najszybszy dostęp do aplikacji dla Hiring Managerów

W eRecruiter możesz przesyłać wybrane profile kandydatów (pojedyncze lub grupowo) bezpośrednio do menedżerów zaangażowanych w procesy rekrutacyjne. Zrobisz to za pomocą Interaktywnej Karty Kandydata (tu przeczytasz, jak wysłać pierwszą IKK).

Dlaczego IKK to wygodna forma kontaktu? 

  • wyślesz ją zarówno z poziomu systemu eRecruiter jak i naszej aplikacji mobilnej

  • odbiorca nie musi logować się do systemu, by zapoznać się z aplikacjami

  • prosta forma IKK powoduje, że jest łatwa w obsłudze dla odbiorcy

  • można z niej korzystać i oceniać aplikacje zarówno na komputerze, jak i smartfonie

Możesz wybrać, w jakiej formie będziesz otrzymywać powiadomienia o działaniach Hiring Managerów, wybierając dogodne ustawienia. Przeczytasz o nich tutaj.

Aplikacja mobilna eRecruiter 

Niezależnie od miejsca, z którego pracujesz możesz mieć stały dostęp do swojego konta w eRecruiter za pomocą aplikacji mobilnej. 

Zalety aplikacji mobilnej eRecruiter:

  • powiadomienia push o najnowszych działaniach kandydatów i biznesu

  • szybki dostęp do aplikacji kandydatów i umówionych spotkań

  • najszybsza forma komunikacji e-mail i telefonicznej z kandydatem

  • możliwość przesyłania wspomnianych Interaktywnych Kart Kandydatów do menedżerów

Więcej o aplikacji mobilnej przeczytasz w artykule: Jakie funkcje oferuje aplikacja mobilna eRecruiter?

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?