Wszystkie kolekcje
Pierwsze kroki w systemie eRecruiter
KROK 3: Podstawowe działania na aplikacjach kandydatów
KROK 3: Podstawowe działania na aplikacjach kandydatów

W artykule dowiesz się, jak z pomocą eRecruiter pracować na otrzymanych dokumentach kandydatów szybciej i sprawniej niż dotychczas.

Zuzanna avatar
Napisane przez Zuzanna
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Jeżeli Twoje ogłoszenie zostało opublikowane w wybranych źródłach, możesz spodziewać się napływu aplikacji kandydatów. 

Obejrzyj nagranie webinaru dotyczącego skutecznej pracy na aplikacjach kandydatów w eRecruiter!


Gdzie trafiają dokumenty kandydatów w systemie?

Gdy kandydat uzupełni formularz aplikacyjny umieszczony w ogłoszeniu, jego odpowiedzi i dokumenty trafią do tej rekrutacji w systemie, której dotyczyło ogłoszenie. 

Oznacza to, że aby przejść do listy aplikacji kandydatów, musisz odnaleźć tę rekrutację i kliknąć w jej nazwę lub liczbę kandydatów znajdującą się przy wybranym projekcie.

Wyszukiwanie kandydatów po filtrach

Zaletą pracy w systemie jest możliwość szybkiego wyselekcjonowania kandydatów po konkretnych kategoriach. Wystarczy, że wskażesz preferowane umiejętności, a system wyłoni spośród wielu aplikacji tylko te, których szukasz.

Lista filtrowania aplikacji znajduje się z lewej strony listy aplikacji. Aplikacje możesz filtrować po: ocenach, tagach, etapach, pytaniach zamkniętych z formularza aplikacyjnego itp.

Wyszukiwanie za pomocą słów kluczowych i operatorów logicznych

Kandydatów możesz wyszukiwać po słowach kluczowych, które zawierają się w przesłanych przez nich dokumentach i notatkach dodanych przez użytkowników. Słowa kluczowe to każde wyrażenie, po którym chcesz przeszukać swoją bazę. Słowa wpisujesz w wyszukiwarkę:

Możesz przeszukiwać listę kandydatów po kilku słowach kluczowych. Więcej o zaawansowanych sposobach wyszukiwania kandydatów przeczytasz tutaj.

Pamiętaj! W wyszukiwarkę możesz też wpisać dane kontaktowe kandydata: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail. 

Bogate profile kandydatów

Aby przejść do szczegółowego profilu kandydata, kliknij w jego zdjęcie lub imię i nazwisko. Zobaczysz tam jego plik CV, dokumenty dodatkowe, odpowiedzi na pytania z formularza i szereg innych informacji. Informacje te są zawarte w zakładkach:

Oceniaj kandydatów i dodawaj notatki

Możesz oceniać aplikujących, a następnie przeszukiwać swoją listę kandydatów pod kątem konkretnej oceny. Na profilu możesz także zostawić notatkę.

Decyduj, kto zobaczy Twoje notatki

Podczas dodawania notatki zdecyduj czy chcesz dodać notatkę ogólna czy wewnętrzną. Notatka ogólna to notatka, która będzie widoczna dla wszystkich użytkowników, nawet tych, którzy nie logują się do systemu, a którym wysyłasz karty kandydatów (tzw. Użytkownicy Biznes). Notatka wewnętrzna to notatka, która będzie widoczna tylko dla użytkowników systemu po zalogowaniu. Więcej o różnicach między ww notatkami tutaj.

Pamiętaj! Do każdej notatki możesz dodać przypomnienie, które zapisze się w Twoim kalendarzu na stronie startowej. 

Oznaczaj etapy rekrutacji, na których znajduje się kandydat

Dzięki oznaczaniu etapów rekrutacji, na jakich znajduje się w danym momencie kandydat w łatwy sposób rozeznasz się w postępach rekrutacji. Wybrany etap będzie widoczny dla Ciebie i współpracowników, którzy mają dostęp do tego kandydata. 

Dodatkowo do etapu mogą być podpięte szablony wiadomości, które możesz wysyłać do kandydata. Dzięki temu w łatwy sposób potwierdzisz spotkanie z kandydatem (poprzez wiadomość SMS lub e-mail) albo przekażesz informację zwrotną i podziękujesz za udział w rekrutacji.  

Etapy będą też przydatne przy raportowaniu np. pod kątem sprawdzenie skuteczności wybranych źródeł.

Sprawdź także: Konfiguracja własnych etapów rekrutacji

Przypisuj tagi = najważniejsze cechy lub umiejętności kandydata

Tagi to słowa kluczowe, które możesz „przypisać” do danego kandydata, by w przyszłości szybciej wyszukać go po charakterystycznym dla niego haśle czy specyficznej umiejętności. 

Więcej o tagach przeczytasz tutaj.

Efektywnie przeglądaj listę aplikacji 

Z karty kandydata możesz przejść do kolejnej aplikacji bez powracania do listy kandydatów w rekrutacji - zrobisz to przy pomocy przycisków w górnym prawym rogu profilu lub wciskając strzałki na klawiaturze.

Chcesz wrócić do pełnej listy aplikacji? Kliknij na nazwę tej rekrutacji w lewym górnym rogu.

Możesz też w łatwy sposób sprawdzić w jakich innych rekrutacjach w Twojej firmie kandydat bierze udział. Sprawdź czy w lewym dolnym rogu karty widzisz Pozostałe rekrutacje, jeżeli tak to od razu zobaczysz nazwę rekrutacji i etap kandydata, na którym znajduje się w drugiej rekrutacji. 

Działaj na aplikacjach wielu kandydatów na raz

Niewątpliwą zaletą pracy na aplikacjach kandydatów w systemie eRecruiter jest fakt, że wiele działań możesz wykonywać na nich masowo. Możesz zaznaczyć na liście wielu wybranych kandydatów i dodać im np. tag, etap, ocenę czy wysłać wiadomość.

Co jeszcze możesz robić z dokumentami kandydatów?

  • Zapraszać kandydatów na spotkania rekrutacyjne. Tutaj przeczytasz o tym, jak to zrobić w systemie, jak zaprosić na spotkanie inne osoby z firmy oraz jak poinformować kandydata o spotkaniu wiadomością SMS.

  • Dzielić się w firmie z innymi osobami zaangażowanymi w rekrutację (np. managerami działów) dokumentami rekomendowanych przez siebie kandydatów w bezpieczny sposób. Sprawdź tutaj, jak to zrobić. 

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?